Späť

Kokosové oleje - v čom sa odlišujú?

Pridané: 21.11.2015 16:36:29 Počet zobrazení: 1977

21 November 2015

Kokosové oleje sa odlišujú hlavne: pôvodom, kvalitou pestovania, technológia spracovania, rýchlosť spracovania.

Kokosové oleje - v čom sa odlišujú?

Kokosové oleje sa odlišujú tým, odkiaľ pochádzajú, aké je ich spracovanie, aká technológia sa využíva, ako aj ako rýchlo sa spracováva.

Rafinovaný kokosový olej:

Väčšina kokosových olejov sa vyrába z kopry. Je to vlastne vysušené jadro kokosu nazývané aj suchá dužina. Kopra sa spracováva sušením a to buď údením, slnečným žiarením, v peciach alebo kombináciou všekých sušiacich metód. Nerafinovaný kokosový olej získaný z kopry nie je vhodný na priamu alebo nepriamu konzumáciu a musí byť vyčistený, teda rafinovaný. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť rafinovaný kokosový olej z nerafinovaného a to napríklad zahriatím na vysokú teplotu a následnou filtráciou, aby sa odstránili nečistoty. Niekedy sa pridáva aj hydroxid sodný na odstránenie voľných aminokyselín a na predĺženie životnosti oleja. Niekedy sa používala aj mechanická rafinácia, avšak teraz sú už modernejšie metódy. Rafinované kokosové oleje sa vyrábajú masovo a preto sú aj lacnejšie ako kvalitnejšie panenské kokosové oleje.

V prípade, ak siahnete po rafinovaných kokosových olejoch, vyhnite sa hydrogenovaným, ktoré obsahujú syntetické trans-tuky a môžu vážne poškodiť vaše zdravie.

Rafinované kokosové oleje sú omnoho lacnejšie ako Virgin, Extra Virgin, Organic alebo BIO a nie sú vhodné na priamu konzumáciu. Varenie a pečenie by malo byť tiež obmedzené. Môžete ich však použiť na masáž.

V každom prípade ak siahnete po rafinovanom kokosom oleji kvoli cene, informujte sa ako je vyrobený, či nebol hydrogenovaný, alebo neobsahuje ďalšie prímesy a chemikálie.

Podľa nášho názoru je možné už zakúpiť aj Virgin a BIO kokosové oleje za relatívne dobré ceny, čo určite nebudete ľutovať.

Všetkého veľa škodí. Načo kupovať litrové rafinované kokosové oleje, keď môžete už zakúpiť oveľa kvalitnejšie BIO panenské kokosové oleje už v 400 ml baleniach a používať len pár lyžičiek denne. Takýto olej vám vydrží aj 2-3 mesiace a určite budete mať z neho väčší osoh pre vaše zdravie ako keď do každého hrnca pridáte 2-3 lyžice rafinovaného kokosového oleja.

Ale voľba je len na vás. Vyskúšajte viacerých predajcov, rafinované, bio, organic, virgin, a potom sa rozhodnite, ktorá značka a kvalita vám najviac vyhovuje.

Myslite však aj na to, že cena ovplyvňuje kvalitu. Určite výroba, testovanie, certifikovanie bio panenských kokosových olejov je drahšie ako jednoduchá a rýchla masová výroba rafinovaných olejov.

Panenský (Virgin) kokosový olej:

Panenské kokosové oleje sú určené na priamu aj nepriamu konzumáciu. Nepriama konzumácia zahŕňa vyprážanie, pečenie, varenie, a iné formy, ktoré sa používajú na pridávanie kokosového oleja počas varenia a jeho následne upravovanie.

Panenské kokosové oleje sú získavané z čerstvých kokosových dužín (nie z kopry teda vysušenej dužiny). Chemikálie a vysoké telpoty nie sú použité počas jeho spracovania, aby kokosové oleje nestratili svoje zloženie a zachovali si svoje vitamíny, minerály a obsah kyselín.

Prvou metódou, ktorá je obľúbená je rýchle sušenie čerstvých kokosových dužín, ktorou sa vytláča von olej rôznymi mechanickými prostriedkami. Táto metóda nepoužíva zahriatie kokosového oleja na vysoké teploty, čím sa zachováva jeho čistota a čerstvosť.

Druhou metódou je suché mletie bez zahrievania na vysoké teploty. Pri tejto metóde sa čerstvá kokosová dužina spracováva lisovaním výsledkom čoho je olej. Takýto sa sa potom oddeľuje od vody buď fermentáciou, chladením, enzýmami, alebo mechanicky.

Fermentácia: Kokosové mlieko získané z čersvtých kokosových dužín sa fermenuje počas 24 hodín. Počas tejto doby sa oddelí voda od oleja. Olej sa mierne zahreje na krátku dobu a potom sa prefiltruje.  Výsledkom je čistý panenský kokosový olej, ktorý obsahuje až 55 percent kyseliny laurovej. Takéto kokosové oleje sa vyrábajú ručne a nie masovo.

Extra panenský (Extra Virgin) kokosový olej lisovaný za studena: Bio kokosový olej

Táto kvalita je určite najvyššia a najdrahšia na trhu. Zachováva si však najviac výživných látok, neobsahuje žiadne chemikálie ani prímesy, vôňa je naturálna bez prídavných látok. Lisovaný za studena znamená, že bol spracovaný pri teplote nižšej ako 49 C. Najideálnejšia je však pod 42 C ako udáva niektorá literatúra. Jeho spracovanie je najpomalšie, ručné a olej sa získava po kvapkách. 

Bio kokosový olej:

Ak už ste sa rozhodli pre kokosový olej a chcete si byť istí, že kupujete jednotku na trhu, siahnite po olejoch z ekologického poľnohospodárstva. Teraz existuje už len niekoľko desiatok fariem, ktoré spĺňajú tieto prísne kritéria. Sú kontrolované certifikačnými organizáciami niekoľkokrát do roka a každoročná produkcia sa testuje, či spĺňa prísne pravidlá. Vieme, že mnohí výrobcovia si na svoj kokosový olej napíšu BIO, takže odporúčame pred kúpou si vypýtať od dovozcu všetky potrebné certifikáty na BIO a ECO výrobu.

Kde a ako využiť kokosový olej:

 • Príprava pokrmov ako varenie, pečenie vyprážanie
 • Priama konzumácia alebo ako ingrediencia do smoothies
 • Pri masáži
 • Pre bábatká na zapareniny
 • Pri výrobe kozmetických masiek na pleť a vlasy
 • Balzam na pery
 • Ako zubná pasta na bielenie zubov a pomoc pri paradentóze
 • Ako ochranný krém pred slnkom
 • Pri detoxikácií a chudnutí

Výživová hodnota kokosového oleja:

Kokosový olej je tvorený z mastných kyselín zo stredným reťazcov. Obsahuje kyselinu laurovú, ktorá má množstvo významných účinkov. Má anti-vírusové, anti-bakteriálne, anti-rakovinové a anti-mykotické účinky. Okrem toho posilňuje imunitný systém. Takisto kokosový olej je bohatý na polyfenoly, ktoré pôsobia ako antioxidanty.

Niektoré hlavné benefity pre zdravie, ak sa konzumuje nalačno:

 • Znižuje cholesterol a pôsobí preventívne voči kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Posilňuje imunitný systém a pomáha v boji s infekciami
 • Prečisťuje črevá a odstraňuje kandidu z tráviaceho systému

kokosový olej a účinky

Zdravotné analýzy v ponuke:

Analýza kvapky krvi na mikroskope v Revúcej: 20 Euro s DPH

Analýza na kvantovom analyzátore v Revúcej: 15 Euro s DPH

Pre viac informácii o analýze alebo pre objednanie sa na analýzu volajte 0907 173 910. 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.