Späť

Ekologická poľnohospodárska výroba

Pridané: 23.11.2015 16:13:06 Počet zobrazení: 1628

23 November 2015

Biopotraviny sú produkty, ktorým môžeme dôverovať.

Ekologická poľnohospodárska výroba

Výrobky z ekologického poľnohospodárstva majú právo byť označované ako biovýrobky.  Označujú sa logom EKO v prípade výrobku z ekologického poľnohospodárstva na Slovensku, logom EÚ v prípade výrobkov z ekologického poľnohospodárstva vrámci EÚ. V prípade produktov výrobených mimo EÚ, teda z tretích krajín je potrebné v názve napísať BIO (prípadne EKO) a na etikete uviesť' číselný kód inšpekčnej organizácie Naturalis napr. SK-001-BIO. Všetky biopotraviny spája platný biocertifikát vydaný oprávnenou inšpekčnou organizáciou v danom členskom štáte EÚ.

Na ich výrobu nesmú byť používané chemikálie, pesticídy a ich vzorky sú pravidelne kontrolované v labratóriách. Pri každom zbere musí prísť organizácia na kontrolu plantáže resp. farmy ku výrobcovi, ktorá odoberie vzorky z jednotlivých komodít a následne sa posielajú na analýzu či neobsahujú chemikálie, pesticídy, dusičňany alebo iné škodlivé látky. Tieto kontroly sú pravidelné a drahé, čo zvyšuje cenu produktov. Nakoniec dostanú na dané vyrobené množstvo certifkát o organickosti.

bio kokosová múka cukorAk sa jedná o dovozy z tretých krajín, každý dovozca musí BIO organické produkty registrovať v inšpekčnej organizácií Naturalis, ktorá uskutoční pri každom dovoze odbery, testy a následne odkontroluje štítky. Až potom je možné produkty precliť na colnici, ak je všetko v poriadku. Tieto služby sú pravdaže sploplatnené, čo navyšuje znova predajnú cenu. Nakoniec Naturalis vystaví dovozcovi certifikát a vykonáva pravidelné kontroly uskladnenia. 

Preto pri každom nákupe bio organického produktu žiadajte od predajcu certifikát o organickej produkcii od výrobcu a certifikát od inšpekčnej organizácie Naturalis od dovozcu.

My sme oslovili niekoľko spoločností s kokosovým olejom, aby nám dodali certifikáty, ale ani jedna spoločnosť na email nereagovala. 

Postup ako overiť registráciu v Naturalis: Otvorte nasledovný link a do hľadania napíšte meno spoločnosti. Ak je registrovaná, bude v ich zozname.

http://www.naturalis.sk/kontrsubjekty/

 Zneužívanie loga a klamlivé označovanie Bio produktov je sankcionované pokutou. 

Ako by tie certifikáty mali vyzerať?

kokosový olej bio certifikátkokosový olej bio certifikát

 Certifikát je platný pre Bio kokosový olej zn. Yalong.

Zdravotné analýzy v ponuke:

Analýza kvapky krvi na mikroskope v Revúcej: 20 Euro s DPH

Analýza na kvantovom analyzátore v Revúcej: 15 Euro s DPH

Pre viac informácii o analýze alebo pre objednanie sa na analýzu volajte 0907 173 910. 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov.